Hej Astromirki, Nocna zmiana…

14 października 2018

Hej Astromirki,

Nocna zmiana zaczęła się wyśmienicie. Od pierwszych zdjęć zebranych przez teleskop widać, że w obserwowanej przeze mnie okolicy jest jakaś nieznana do tej pory gwiazda zmienna. Jestem bardzo ciekaw, czy uda się złapać całą jej zmienność w ciągu następnych dziesięciu godzin pracy.

Noc powinna być spokojna. W planach jest obserwacja nieprzebadanego jeszcze układu dwóch gwiazd orbitujących wokół siebie tak blisko, że składniki układu stykają się powierzchniami. Gwiazdy kręcą się jedna wokół drugiej z okresem orbitalnym niewiele dłuższym od dziewięciu godzin (dla przypomnienia, okres orbitalny Ziemi wokół Słońca to około 365 dni). Wizja artystyczna takiego układu jest poniżej.

Zasadniczą zmianą w stosunku do ostatnich lat jest fakt, że mam towarzystwo w Obserwatorium o/. Na drugim teleskopie pracuje żwawo grupka studentów po przeszkoleniu. Dzielnie dają radę, chłopaki, nawet znajdują obiekty i udaje się im robić fajne obserwacje :).

Dodatkowo na dziś w planach jest przygotowanie danych z poprzednich nocy. Trzeba będzie skrobnąć skrypt i zaktualizować tabelki w katalogu. Nad ranem zrobię jeszcze monitoring jednej gwiazdki, bo wybuchła, a nie widnieje nigdzie w katalogach jako zmienna. Ponieważ dobrze by było wiedzieć co tam się stało, zerkam na nią co kilka dni. Może wreszcie się uspokoi i zgaśnie.

Dobrej nocy!

#astronomiaodkuchni #astronomia #pracbaza

No Comments

Comments are closed.