@KubaGrom: A propos…

11 sierpnia 2019

@KubaGrom: A propos niedawnego znaleziska @Tomek6000
https://www.wykop.pl/link/5082897/jezus-ktorego-nie-bylo-czesc-2/
Tekst w znalezisku tak strasznie chce udowodnić pogańskie pochodzenie święta Bożego Narodzenia, że sięga po każdą głupotę, jaka się trafiła w internecie. Już mniejsza o przypisywanie bogom innych religii, że się rzekomo urodzili tego dnia (w zasadzie 3/4 tekstu można skomentować ciągłym „nie, tak nie było”).
Ale weźmy na przykład takie głupoty astronomiczne:
„Dnia 25 grudnia Syriusz leży w jednej linii z trzema jasnymi gwiazdami z Pasa Oriona.” – a w pozostałe nie, bo gwiazdy się przesuwają? Nie. Syriusz jest wobec Oriona cały czas w takiej samej pozycji (ruchy własne gwiazd są za małe,żeby w ciągu pokolenia zauważyć jakąś różnicę), dzień 25 grudnia nie jest więc jakoś specjalnie wyróżniony.

„Te trzy gwiazdy nazywane są dziś, tak samo jak w starożytności: „Trzej Królowie”. Ci „Trzej Królowie” i Syriusz wskazują miejsce wschodu (narodzin) Słońca w dniu 25 grudnia.” – dnia 25 grudnia słońce przechodzi przez gwiazdozbiór Strzelca. Który leży po zupełnie innej stronie nieba niż Orion. W zasadzie to Strzelec jest tak daleko od Oriona, że w chwili wschodu słońca tego dnia, Orion jest już niewidoczny bo schował się za horyzontem.

No to może linia przechodząca przez te gwiazdy, w chwili gdy Orion jest widoczny, pokazuje miejsce na horyzoncie, z którego potem wzejdzie słońce? Nie bardzo. Wraz z ruchem nieba Orion się przekręca i celuje linią swojego pasa co chwilę w inne miejsce na horyzoncie.
#astronomia #urojenialechitoidalne #religia

No Comments

Comments are closed.