Dwa bardzo ciekawe…

10 stycznia 2020

Dwa bardzo ciekawe fizyczno-astronomiczne newsy dzisiaj:

1. Teleskop Hubble’a odkrywa najmniejsze znane skupiska ciemnej materii.

Krótki opis znaleziska:

Badacze analizując dane z teleskopu Hubble’a, z obserwacji odległych kwazarów przez pryzmat soczewkowania grawitacyjnego, odkryli najmniejsze dotychczas poznane skupiska ciemnej materii. Badanie to jest istotne, gdyż prawdopodobnie pozwoli wyeliminować niektóre z propozycji na ciemną materię tj. „warm dark matter”, która nie zakłada skupiania się ciemnej materii w niewielkie skupiska. Potwierdza zaś ono przewidywania z koncepcji tzw. „cold dark matter”. Więcej informacji w znalezisku.

2. Departament Energii w USA ogłasza miejsce na planowany akcelerator cząstek EIC!

Krótki opis znaleziska:

Departament Energii w USA (DOE) ogłosił, że miejscem budowy nowego akceleratora cząstek – Electron Ion Collider (EIC) – będzie Brookhaven National Laboratory w Upton w stanie Nowy Jork i przez to będzie on niejako rozbudową Relativistic Heavy Ion Collider. Akcelerator będzie zderzał wiązkę elektronów z jonami w celu precyzyjnego badania oddziaływań silnych. Pod tym względem ma stać się najlepszym urządzeniem testującym tę dziedzinę fizyki – w zamyśle lepszym niż LHC. Szacunkowy koszt inwestycji wahać ma się między 1,6 – 2,6 mld dolarów, a budowa ma trwać około 10 lat.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #astronomia #cern #lhc #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow

No Comments

Comments are closed.