NASA kończy współpracę z…

4 grudnia 2019

NASA kończy współpracę z rosyjskim Roskosmosem.
Jakiś czas temu pisałem, że sytuacja w rosyjskim przemyśle kosmicznym nie jest zbyt wesoła link. Dezorganizacja, korupcja i braki kadrowe to chleb powszedni. A jakby tego było mało, niedobrzy jankesi właśnie postanowili zerwać umowę w sprawie transportu amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Wiceprezydent USA Michael Pence powiedział, że do marca 2020 r. Stany Zjednoczone wyślą astronautów swoim własnym załogowym statkiem kosmicznym, przez co rosyjski MS Union stanie się zbędny.

Powody do zakończenia współpracy są dwa. Po pierwsze „rosnący problem jakości w rosyjskim programie kosmicznym” (Co za niespodzianka!). Po drugie koszty. Za jedno miejsce na statkach Sojuz, Rosjanie życzą sobie 85 milionów dolarów. Amerykanie zdecydowali, że dużo lepiej będzie przesiąść się na statek kosmiczny Dragon, należący do firmy SpaceX i płacić zaledwie 55 milionów dolarów za miejsce.

Warto jeszcze tylko dodać, że dzięki tej współpracy (od 2011 roku) Roskosmos zarobił aż 4 miliardy dolarów. Jak zatem widać rezygnacja NASA z lotów rosyjskimi Sojuzami będzie ich drogo kosztować.

https://lenta.ru/news/2019/12/04/iss/

#rosjawstajezkolan #rosja #kosmos #astronomia

No Comments

Comments are closed.